Bythë

Kuptimi i parë janë të ndenjurat e dikujt, prapanica.

Përdoret edhe për të krahasuar një fytyrë të shëmtuar.

– E ka fytyrën si bythë!
 

Ose kur nuk ke mësuar asnjë fjalë, je tapë-topi.

– Goca unë sot kam ardhur bythë fare!
 

Kur je shumë i pirë, tapë.

– Plako, jam bythë fare!
 

Njësi matëse, kryesisht për të treguar sipërfaqe të vogël.

– Epo një bythë vend nuk bëhemi dot njerëz!
 – Shtyhu më bëj një bythë vend!

Bythë-bythë: si për të shpërfillur diçka që thotë një tjetër dhe nuk të intereson, pirdh-pirdh.

– Ta them unë që aq bën.
– Po, po, bythë-bythë e daj!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s