Dak

Njeri i afërt që ndan të njëjtin botëkuptim me ty, të kupton hallet.

– Ah, ti ma di sikletin mu, mor dak!
 

I thërret dikujt që nuk i di emrin ose nuk të kujtohet, edhe në shenjë afërsie.

– O daku, ma kap një shishe ujë!

Një mendim mbi “Dak

  1. Sipas disa dëshmitarëve, është fjalë e prejardhur nga anglishtja “doctor” e shqiptuar thjesht “doktër”. Për shkak të kësaj veçorie, tjetri arrin të t’i kuptojë dhe të t’i shërojë hallet, se prandaj është dak, d.m.th. doktor.

    Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s