Pellazg

Sinonim me çeçen. Emër që përdoret për tipa dhe karaktere njerëzish të paepur dhe krenarë, të cilët pretendojnë se kanë gjithmonë të drejtë dhe janë gati ta mbrojnë me çfarëdolloj kushti “të drejtën” e tyre. Zakonisht, argumenti i tyre kryesor është dhuna, metodë mbijetese e përdorur edhe nga paraardhësit e tyre, pellazgët. Sikundër e tregon dhe vetë emri, janë mbrojtës së teorisë pan-pellazgjike, paçka se mund të ngatërrojnë ilirët me pellazgët.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s