Zgardaballë

Emër që kryesisht përdoret për të etiketuar femrën e patinosur e të suvatuar, të lyer me të gjitha llojet e ngjyrave të mundshme, me qëllim për ta thyer pasqyrën me bukurinë e vet, por që, në fakt, arrin vetëm të theksojë dhuratat që nuk ia ka dhënë natyra. Tipike për zgardaballën është veshja ekstravagante në çdo orë të ditës, makijazhi që nuk mungon kurrë, këpucët me taka dhe me majë (mund të jenë edhe nr. 40), qerpikët falsë dhe bizhuteritë e stërmëdha, por të rreme. Në kohërat klasike zgardaballa paraqitej edhe me dhëmbë të nxirë apo të thyer, të cilët nuk i kishte parë kurrë syri i dentistit.

Përdoret edhe për të etiketuar mashkullin karrallo, shtremaluq e pak gallof.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s