Aqif Kopertoni

Një personazh mitik, fort i njohur në Tiranë, nga gjeneralitetet e të cilit dimë vetëm emrin dhe mbiemrin. Ka qenë shok shkolle me Aspi Karralloin (shih: Aspi Karalloi), por jo shok klase, sepse ka qenë më i vogël në moshë. Aqif Kopertoni ka qenë i shquar për personalitetin e tij që nuk ia përfillte askush, objekt talljesh dhe vëniesh në lojë. Në fakt, ky emër sot përdoret për të talluar apo vënë në lojë dikë, por me klas dhe pa ndyrë gojën. Shkurt thërritet dhe Qife.

Shënim: Qife të mos ngatërrohet me Qifen e Elbasanit. Ky i fundit është një personalitet i nderuar, Aqif Pashë Elbasani (Aqif Biçakçiu), patriot dhe veprimtar në dobi të lëvizjes për pavarësi, prefekt i Elbasanit pas shpalljes së Pavarësisë dhe Ministër i Brendshëm në qeverinë e Princ Vidit.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s