M’u llash trapa

Lojë me rrokjet e fjalës “m’u trash llapa“. Prej kësaj buron edhe llashje.

Plotësuar nga Gzili: Një variant i pjesshëm i trashjes së përgjithshme (shih “trashem“), i ngjashëm me anestezinë lokale. Bllokim apo vështirësim i rendit normal të të folurit. Shkaktohet nga lodhja, veprimtaria hiperaktive e gjuhës, intoksikimi me lëndë dehëse.
Shprehja bëhet më vetëpërshkruese dhe bindëse kur thuhet u “llash trapa”, demek literalisht s’po punon mirë gjuha. Zakonisht përdoret për të pirët.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s