Trashem

1. Hutohem, shpërqendrohem (sinonim llashem)

-U trasha fare, e harrova gjithë pjesën

2. Më lodhet koka (sinonim ënjte)

– Na trashi ajo e kimisë, daku!

-Boll se na trashe me kët muhabet!

3. Dehem

– Ika unë, u trasha me një teke

Me këtë të fundit lidhet edhe shprehja “m’u trash llapa”.

Plotësuar nga Gzili:

Të shndërrohesh momentalisht në rob të trashë apo të dukesh si i tillë. Të të kaplojë trashja. Trashja paraqitet në dy lloje kryesore: përjetimi i habisë dhe hutimit njëkohësisht, shoqëruar me shtangie, si edhe mërzia në kufi të padurimit. Tulatja si pasojë e intoksikimit me substanca psikotrope njihet po ashtu si trashje. Por trashja më e rrezikshme shkaktohet zakonisht vetvetiu, nga efekti i thjeshtë i kalimit të kohës bosh.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s