2 mendime mbi “King

 1. Oriigjina: Fjalë “e huazuar” nga anglishtja king=mbret. Mendohet se ka marrë kuptimin e mësipërm nga padija e gjerë e gjindjes, nga gjuha angleze, në vitet e para të hapjes pas diktaturës komuniste..

  Pëlqejeni

  1. Në të kundërt, robt e kanë ditë mirë se ça do të thoshte dhe e kanë adaptu saktë fare:
   -çun king (rob i hajrit, zemërmadh, i zgjuar, i pashëm etj) që janë në letër atributet tipike të mbretit.

   Pëlqejeni

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s