Konviktore

Fjalë që personifikon femrën provinciale, injorante, pak baxhellë, pak te emancipuar (artificialisht), pabukse, zhulse dhe të paskrupullt. Konviktorja është modeli i femrës që zakonisht vjen erë djersë, pasi nuk e ka qejf ujin, por që floket i ka prej ditësh të krehur drejt te parukeria. Nuk është domosdoshmërisht nga rrethet dhe nuk jeton domosdoshmërisht në konvikt. Më shumë se përkatësi vendi tani është përkatësi mënyre të jetuari ose sjelljeje.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s